تبلیغات
سایت تفریحی شومبوسمولی :D - نگاهی به زندگی و آثار «كورت ونه‌گات»

نگاهی به زندگی و آثار «كورت ونه‌گات»

نویسنده :محدثه
تاریخ:شنبه 8 بهمن 1390-12:37 ب.ظ


کورت ونه‌گات
دیوانگی و رفتارهای غیرطبیعی به نوعی در خانواده ونه‌گات ارثی است. به غیر از خودش که در بیشتر کتابها و سخنرانی‌ها و مقالاتش هم اثری از دیوانگی در آنها دیده می‌شود، اصلا.....


                                            
بله، رسم روزگار چنین است 
«کورت ونه‌گات»، چهار سال پس از مرگش همچنان در بین كتابخوان‌های ایرانی محبوب و پرطرفدار است و برای نمونه در همین چند ماه اخیر سه كتاب از داستان‌های او ترجمه و منتشر شده است به اضافه این خبر كه علی‌اصغر بهرامی، مترجم خوب كشورمان كه اصلا باعث آشنایی ما با ونه‌گات بود و برای اولین بار«سلاخ‌خانه شماره 5» را ترجمه كرد، یك ترجمه جدید از ونه‌گات در دست دارد با عنوان «افسونگران تایتان» كه مثل اكثر داستان‌های ونه‌گات اثری علمی-تخیلی است با مضامین اجتماعی و مربوط می‌شود به نبرد بین زمین و مریخ در آینده دور. به همین مناسبت، نگاهی داریم به شخصیت و‌ آثار كورت ونه‌گات جونیور، ایننویسنده ضدجنگ روزگار ما. 

«كرم ضد آفتاب بمالید». جوانان دهه هفتاد احتمالا این مطلب را خاطرشان هست كه در هفته‌نامه «مهر» آن زمان تیتر شده بود و در توضیحش نوشته شده بود كه مربوط است به سخنرانی نویسنده‌ای به اسم كورت ونه‌گات در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه MIT كه بعدا معلوم شده واقعا هم سخنرانی نبوده و یك متن تقلبی است، اما به هر حال متن شاهكاری است. متن سخنرانی هم یك مشت توصیه بود كه با این جمله شروع می‌شد كه «احتمالا توصیه‌های من حاصل تجارب زندگی پرپیچ و خم خودم است ولی اثرات مفید كرم ضدآفتاب توسط دانشمندان اثبات شده است. پس كرم ضدآفتاب بمالید.»این، آغاز آشنایی ما با مردی عجیب بود به نام كورت ونه‌گات كه خیلی زود رمانی از او با عنوان «سلاخ‌خانه شماره 5» هم به فارسی ترجمه و منتشر شد و موجش گرفت و دست به دست شد و اسم ونه‌گات پرآوازه شد. ماجرای رمان برمی‌گشت به زندگی واقعی خود ونه‌گات (كه توی كتاب نقش راوی را داشت و خودش هم در همانجا این را تعریف كرده بود). ظاهرا لحظه سرنوشت‌ساز در زندگی ونه‌گات، زمانی بوده که او به عنوان زندانی نازی‌ها در کشتارگاهی در درسدن آلمان، شاهد بمباران این شهر توسط نیروهای متفقین بود. بمباران وحشتناکی که در آن ۱۳۴ هزار نفر از ساکنان درسدن در سال ۱۹۴۵ در پی بمباران جان سپردند. کورت ونه گات جونیور از بازماندگان نسل طلایی نویسندگان معاصر جهان است. وی، نویسنده‌ای آمریکایی است که به خاطر آمیختن هجو و طنز سیاه و فضای علمی تخیلی در آثارش اشتهار دارد. او در دوران تحصیلش در دبیرستان شورتریج در ایندیانا پولیس در روزنامه دیلی اکو، پرتیراژترین نشریه دانش‌آموزی آمریکا، فعالیت می‌کرد. 

او در سال 1922 در آمریکا به دنیا آمد. در سال‌های 1941 تا 1942 در دانشگاه کرنل نیز دستیار سرویراستار نشریه دانشجویی کرنل دیلیسان بود و از همان دانشگاه فوق لیسانس بیوشیمی گرفت. در دوران خدمت نظامی‌اش مهندسی مکانیک خواند و در سال 1944 مادرش خودکشی کرد. در سال1944، ونه‌گات اسیر شد و در انباری زیرزمینی که محل نگهداری لاشه‌های گوشت بود، زندانی شد. این همزمان با فاجعه بزرگی در جنگ جهانی دوم بود که میزان تلفاتش بسیار مهیب‌تر از هیروشیما و ناکازاکی بود؛ بمباران شهر درسدن توسط متفقین که 134 هزار کشته به جا گذاشت. 

ونه‌گات از معدود کسانی بود که توانست خود را از آن مخمصه نجات دهد و بعد مامور شد تا اجساد قربانیان را جمع کند. خود او تعریف می‌کند که اجساد آنقدر زیاد بودند که آلمانیها تصمیم گرفتند برای جلوگیری از عفونت آنها را با اسلحه‌های شعله‌پخش‌کن آتش بزنند. 

او در سال 1945 آزاد شد و به آمریکا برگشت و نشان قلب ارغوانی دریافت کرد. بعد از جنگ به دانشگاه شیکاگو رفت و در رشته انسان‌شناسی تحصیل کرد و همزمان خبرنگار جنایی شد. سپس به نیویورک رفت و مسئول روابط عمومی شرکت جنرال الکتریک شد. در سال 1971 دانشگاه شیکاگو رمان او گهواره گربه را به عنوان رساله انسان شناسی‌اش پذیرفت و به او فوق لیسانس داد. قبلا پایان‌نامه‌اش با موضوع «نوسان بین خیر و شر در افسانه‌های عام» بارها توسط دانشگاه رد شد. 

دیوانگی و رفتارهای غیرطبیعی به نوعی در خانواده ونه‌گات ارثی است. به غیر از خودش که در بیشتر کتابها و سخنرانی‌ها و مقالاتش هم اثری از دیوانگی در آنها دیده می‌شود، اصلا کتاب سلاخ‌خانه شماره5 در مورد یک شخصیت اسکیزو فرنیک است. در بقیه خانواده هم علائم مشابهی وجود دارد؛ پسر ونه‌گات، مارک ونه‌گات کتابی نوشته است با نام «تجربه عدن، خاطرات دیوانگی» که در مورد تجربه مشکلات روانی خود و بهبودی از آنها نوشته است. این پسر بعدها به علت این علاقه، شروع به تحصیل در رشته پزشکی کرد. 

كورت ونه‌گات نمایشنامه، مقاله و نوشته‌های کوتاه تخیلی می‌نوشت، اما عمده شهرت وی و چیزی که او را مبدل به یک چهره ویژه ادبی بخصوص برای دانشجویان دهه ۶۰ و ۷۰ کرد، آثار کلاسیک ضد فرهنگ رایج آمریکا بود. کپی‌هایی از نسخه‌های مندرس جلد کاغذی آثارش در آن دوره در جیب پشتی شلوارهای جین آبی دانشجویان و در خوابگاه‌های دانشجویی در سرتاسر ایالت متحده یافت می‌شد. 

ونه‌گات بر خلاف خیلی از نویسنده‌ها از ماشین تایپ استفاده نمی‌کرد و با خودکار و کاغذ می‌نوشت. هر روز هم وقت زیادی تلف می‌کرد تا کاغذ بخرد. او با اینترنت هم میانه خوبی نداشت و سایت رسمی‌اش را دیگران به روز می‌کردند. ونه‌گات می‌گفت: «اصلا از این چیز به اصطلاح اینترنت سر در نمی‌آورم». 

وی در کنار نویسندگی، مدتها به عنوان گرافیست و طراح کار می‌کرد. ونه‌گات یک بار نمایشگاه نقاشی برگزار کرد که زیر نصف کارها اسم خورده بود، گیلگورتراوت، شخصیتی خیالی كه در بیشتر داستان‌های او حضور دارد و به نوعی نویسنده محبوبش به حساب می‌آید. 

ونه‌گات در زمینه سیاست کاملا ضد بوش است و درباره او می‌گوید بوش دور و بر خودش تعدادی دانش‌آموز درجه سه بی‌ادب جمع کرده است که هیچ چیز از تاریخ و جغرافیا نمی‌دانند. در انتخابات ریاست‌جمهوری 2002 ونه‌گات در مورد رقابت جان کری و بوش در انتخابات آمریکا نوشته بود: «هیچ فرقی نمی‌کند کدام انتخاب شوند، هر کدام که باشند ما یک رئیس‌جمهور، با نشان دزدان دریایی خواهیم داشت. وقتی که به خاطر آلودگی هایی که در زمین، آبها و فضا ایجاد کرده‌ایم، بقیه موجودات و گونه‌ها چیزی به جز استخوان و اسکلت نیستند». 

ونه‌گات حتی زمانی كه تبلیغات گسترده ضداسلامی در جریان بود، در یک مصاحبه راجع‌ به بمبگذاری‌های انتحاری گفته بود: «به نظر من آنها آدمهای شجاعی هستند. آنها به خاطر اعتقاد قلبی خودشان می‌میرند، خیلی وحشتناک است که کسی را از اعتقاد قلبی اش دور کنید. کار آنها واقعا شیرین و خارق‌العاده است. من فکر می‌کنم شیرین و افتخارآمیز است که به خاطر چیزی که به آن اعتقاد داری بمیری». 

ونه‌گات در چند فیلم که بر اساس آثار خودش ساخته شده بود، بازی کرد. سه فیلم«سلاخ‌خانه شماره 5»، «صبحانه قهرمانان» و «شب مادر» بر اساس آثار او ساخته شده كه خودش در این دوتای آخری بازی كرده است. او در فیلم صبحانه قهرمانان نقش کسی را بازی می‌کرد که قرار بود خودش باشد. در صحنه‌ای از این فیلم، یکی از بازیگرها به ونه‌گات می‌گوید: «اینها چیه که می‌نویسی؟! ونه‌گات اینجوری نمی‌نویسه!» 

کورت ونه گات در سال 2007 و در سن84 سالگی در نیویورک از دنیا رفت. میراثش انبوهی از رمان و داستان و مقاله بود. سیارک ونه‌گات 25399، به افتخار او نامگذاری شده است. داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Can you increase your height by stretching?
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:51 ب.ظ
whoah this blog is great i love studying your posts. Keep up the great work!
You know, many persons are searching round for this info, you can help
them greatly.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 02:51 ب.ظ
This post is priceless. Where can I find out more?
amir
شنبه 8 بهمن 1390 12:54 ب.ظ
با درود:
آیا به دنبال مقالات آموزشی گوناگون هستید؟ آیا نرم افزارهای مفید و كاربردی می خواهید ؟ آیا برای وبسایت و وبلاگ خود به دنبال قالب زیبا و رایگان هستید ؟ آیا می خواهید پیج رنك و ترافیك سایت خود را بالا ببرید؟ آیا می خواهید وبلاگ و سایت خود را درصدها موتور جستجو ثبت كنید؟ آیا آنتی ویروس های قوی برای سیستم و موبایل خود می خواهید؟ و آیا می خواهید كالا و خدمات خود را به رایگان تبلیغ كنید ؟! پس سری به وبسایت ما بزنید .همچنین اگر مایلید وبلاگ خود را در سیستم تبادل لینك سه طرفه ما ثبت كنید لطفا آدرس زیر را ببینید.
kany2.com/link
پس از ثبت لینك در سیستم بالا ،لینك شما در سیستم دیگر ما به آدرس kany.sx33.net/link نیز به صورت دستی اضافه می گردد.وبلاگها و وبسایتهایی كه رنك 2 به بالا دارند غیر از دوسیستم در صفحه اول kany.sx33.net نیز لینك آنها ثبت خواهد شد.تبادل لینك با ما صددرصد به نفع شماست.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo